Parafia NSPJ

PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W NOWYM TOMYŚLU

http://www.parafia-nspj.pl/

DSCN1205

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu,  powstała na mocy dekretu Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Jerzego Stroby z dnia 20 maja 1981 r. (l. dz. 3994/81) i została wydzielona z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, która istniała w Nowym Tomyślu już        od 1 kwietnia 1924 r. Parafia należy do dekanatu lwóweckiego.
Terytorialnie obejmuje północną część miasta oraz wioski: Glinno, Przyłęk i Stary Tomyśl.

Liczba mieszkańców: 10.020 (wg Rocznika Archidiecezji Poznańskiej z 2008 r.).
Sercem parafii jest kościół znajdujący się na Placu Chopina.                                        Położenie: 52°19’6” N, 16°8’8” E.

Pierwszym proboszczem został ks. kan. Jerzy Juja, pełniący tę funkcję do 2 lipca 2011r.
Drugim proboszczem z dniem 2 lipca 2011 r. został ks. Tomasz Sobolewski.

Informacje ogólne

Kościół zbudowano w latach 1778 – 1780, staraniem Feliksa Szołdrskiego. Pierwotnie był to kościół dla gminy ewangelickiej.

Kościół na kartce pocztowej z 1904 r.

Kościół na kartce pocztowej z 1904 r.

Dnia 12 grudnia 1932 r. świątynia została uznana za zabytek.
W 1946 r. kościół został przejęty przez katolików.
Do 1981 r. był wykorzystywany jako świątynia pomocnicza przez parafię NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu.
W 1962 r. dokonano odnowienia wnętrza.
Od 1 czerwca 1981 r. kościół stał się świątynią nowo powstałej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kościół na zewnątrz
Kościół jest orientowany na rzucie krzyża greckiego - równoramiennego.
Zbudowany z cegły i kamienia polnego. Otynkowany.
Od strony wschodniej i zachodniej posiada wąskie przybudówki, mieszczące kruchty ze schodami na empory. W narożniku części wschodniej znajduje się zakrystia.

WNĘTRZE KOŚCIOŁA
Kościół posiada trzy ołtarze: ołtarz główny z obrazem poświęconym czci Serca Pana Jezusa, ołtarz ofiarny i ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdujący się po lewej stronie ołtarza ofiarnego. U góry, po obu stronach obrazu Matki Bożej znajdują się dwie gabloty z wotami ofiarowanymi przez wiernych.

Tumba ołtarza głównego zasłonięta jest haftowanym materiałem, umieszczonym w ramie. Po obu stronach ołtarza znajdują się dwie kolumny - dwie z lewej i dwie  z prawej,
o głowicach w stylu korynckim. Pomiędzy nimi, nad tabernakulum, umieszczono obraz    z postacią Pana Jezusa i Jego Najświętszym Sercem, z prawą dłonią nad głową postaci próbującej podnieść leżący na ziemi krzyż.

Wnetrze kościoła w latach 1780 - 1930

W górnej części nadbudowy ołtarza znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, umieszczona między dwoma mniejszymi kolumnami w stylu korynckim.
Całość ołtarza wieńczy krzyż, umieszczony na szczycie, z siedzącymi po jego obu stronach aniołkami.
Po prawej stronie kościoła, blisko ołtarza ofiarnego znajduje się ambona z roku ok. 1780 z ornamentem rokokowym, rzeźbą Mojżesza na baldachimie i herbem Łodzia rodziny Szołdrskich na korpusie.

Wokół wnętrza kościoła umieszczono dwukondygnacyjne empory ścięte na narożach części centralnej. Są one wsparte na czworobocznych słupach z mieczami, dźwigającymi również pozorne sklepienia.

Nad częścią centralną znajdują się dwie kolebki, w ramionach krzyża pomiędzy emporami kolebki, a ponad emporami stropy belkowane.

Słupy i mieczowania empor są profilowane, w rozdzielonych pilastrami płycinach parapetów rozetki, poniżej podwieszone fartuchy z faliście wycinanych listew.

Wnętrze kościoła - widok z chóru
OBECNE WNĘTRZE KOŚCIOŁA – widok z chóru

Prospekt organowy klasycystyczny z rzeźbą Dawida i postaciami dwóch aniołów, trzymających instrumenty muzyczne. W 2007 r. z inicjatywy ks. proboszcza Jerzego Juji podjęto budowę nowego instrumentu. Sam prospekt został odnowiony. Oficjalny odbiór ukończonego dzieła miał miejsce 30 listopada 2009 r.

Wewnątrz kościoła znajdują się również dwa pająki mosiężne z roku 1780, pełniące funkcję oświetlenia.

DSCN1194

DSCN1201

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>